• Jak skutecznie przeszukiwać Google?

  Posted on November 3, 2013 by in Wymaganiami

  Dla pełnego wykorzystania możliwości wyszukiwarki google warto jest poznać pełną składnię możliwych zapytań. Składania zapytań google jest dość rozbudowana, a sama wyszukiwarka działa na zasadzie wyszukiwania słow kluczowych.

  Podstawowe wyszukiwanie

  Wyszukiwanie przez słowa kluczowe

  Najprostszą metoda wyszukiwania w google jest wypisanie wszystkich słów kluczowych, które mogą charakteryzować daną treść. Metoda bazująca na wyszukiwaniu słów kluczowych nie jest może najlepszą metodą wyszukiwania, ale jest stosunkowo prosta dla początkującego użytkownika.

  Wyszukiwanie słów kluczowych w dowolnej kolejności

  zarządzanie projektami

  Google przez podanie listy słów kluczowych wyszuka wszystkie strony zawierające wszystkie wypisane słowa kluczowe. Kolejność słów kluczowych zostanie w tym przypadku zignorowana.

  Wyszukiwanie słów kluczowych w kolejności

  zarządzanie * projektami

  Google przez podanie listy słów rozdzielonych gwiazdką wyszuka wszystkie strony zawierające sekwencję słów, która się rozpoczyna od pierwszego słowa kluczowego i kończy się na drugi słowie kluczowym. W tym przypadku będą to stron zawierające na przykład frazy:

  • zarządzanie rozwojem ma związek z projektami inwestycyjnymi
  • zarządzanie zmianą oraz projektami
  • zarządzanie wieloma projektami jest bardziej skomplikowane

  Zawężanie i sortowanie wyników

  Przy wyszukiwaniu największym problemem nie jest zwykle zbyt mała liczba wyników lecz ich nadmierna liczba i brak ich uporządkowania zgodnie z naszymi preferencjami, dlatego po otrzymaniu duże liczby wyników występuje potrzeba skrócenia listy wyników lub jej posortowania.

  Wykluczanie słów kluczowych

  Jedną z metod pozwalających na uzyskanie bardzie precyzyjnych wyników wyszukiwania jest wskazanie słów kluczowych, które nie powinny się znaleźć wśród wyników wyszukiwania.

  zarządzanie zmianą -reklama -cena -kupuję -zakupy

  Google przez podanie listy słów zabronionych wykluczy wszystkie strony zawierające jakiekolwiek słowo kluczowe poprzedzone minusem.

  Wskazywanie opcjonalnych słów

  Inna metodą pozwalająca na otrzymanie bardziej posortowanych wyników wyszukiwania jest wskazanie słów kluczowych, które mogą opcjonalnie znajdować się na stronie, a ich wystepowanie świadczy o tym, że strona jest dla nas bardziej interesująca.

  zarządzanie wymaganiami +przypadek +użycia

  Google przez podanie listy słów opcjonalnych posortuje wyniki wyszukiwania zgodnie z wystepowanie wymaganych oraz opcjonalnych słow kluczowych. W związku z czym lista rezultatów nie ulegnie rozszerzeniu, jednak ich uporządkowanie poprawi się zgodnie z naszym wyborem.

  Wyszukiwanie fraz

  Bardziej zaawansowaną metodą wyszukiwania jest podawanie całego ciągu znaków, który powinnien się znajdować na stronie.

  Wyszukiwanie pełnego ciągu znaków

  "zarządzanie projektami"

  Google wyszuka w ten sposób wyszuka wszystkie strony, które zawierają dokładnie podany ciąg znaków.

  Wyszukiwanie wybranych typów plików

  Inna metodą wyszukiwania jest wskazanie oprócz pozostałych elementów, klauzuli zawężającej wyniki wyszukiwania tylko do wyszukiwania w określonych typach plików.

  filetype:pdf

  Wyszukiwanie na podstawie podobnych znaczeń

  Dobrą metodą na ułatwienie sobie wyszukiwania jest podawanie “rozmytych słów kluczowych” poprzedzonych tyldą, które są rozwijane przez wyszukiwarkę na wszystkie możliwe znaczenia danego słowa.

  ~komputer

  Wyszukiwanie specjalne

  Sprawdzanie lotów na bieżąco

  Wpisujesz do wyszukiwarki skróconą nazwę linii lotniczych oraz numer lotu i otrzymujesz w wyniku informację o wylocie i przylocie. Dodatkowo możesz zobaczyć, czy nie ma masowych opóźnień na lotnisku wpisując jego nazwę.

  Sprawdzanie czasu lokalnego

  Wpisujesz do wyszukiwarki pytanie po angielsku “what time is it in Tokio” i otrzymujesz w wyniku informacje o lokalnym czasie.

  Przeliczanie pieniędzy

  Wpisujesz do wyszukiwarki po angielsku “1 PLN in USD” i dostajesz w wyniku wyszukiwania przelicznik złotówek na dolary.

  Przeliczanie jednostek

  Wpisujesz do wyszukiwarki po angielsku “1 ft in cm” i dostajesz w wyniku przeliczeni stóp na centymetry.

  Porównywanie przedmiotów

  Wpisujesz do wyszukiwarki angielską frazę “better than keyword” i dostajesz w wyniku strony zawierające porównania wykonane przez inne osoby oceniające, że coś jest “lepszego od”.

  Wyszukiwanie podobieństw

  Wpisujesz do wyszukiwarki frazę “reminds me of keyword”, “sounds like keyword” lub “similar to keyword” i dostajesz w wyniku wyszukane strony zawierające informacje podobne do słowa kluczowego.

  sounds like Bethoven

  Odnośniki

  Dokumentacja Google API

You must be logged in to post a comment.