• Jak negocjować pensję?

  Posted on November 4, 2013 by in Produktu

  Negocjowanie pensji zwykle nie jest zbyt skomplikowaną sprawą, jednak zwykle prowadzącą do poważnych konsekwencji finansowych w dłuższym okresie czasu dla pracownika i pracodawcy, dlatego należy pamiętać o paru istotnych okolicznościach:

  • stroną w negocjacjach jest zarówno potencjalny pracownik i pracodawca
   • pomiędzy stronami występuje równowaga pozycji negocjacyjnych wyznaczona podażą i popytem rynku pracy
   • bieżąca sytuacja pracownika w niewielki stopniu determinuje jego pozycję negocjacyjną
  • wiedza pracodawcy na temat pracownika w większości przypadków jest znikoma
   • pracodawca, który zamierza zatrudnić pracownika będzie zainteresowany poznaniem pracownika
   • pracownik, który przedstawi swoje kwalifikację wzbudzi większe zainteresowanie pracodawcy
   • pracownik decyduje, jaką pracę podejmie i jak się przedstawi pracodawcy

  Często popełniamy błędem podczas negocjowania pensji jest brak negocjowania istotnych elementów umowy o pracę – wynikające z nieuświadamiania sobie przez pracownika potrzeby takich negocjacji lub ignorowania możliwości negocjacji. Kolejnym popełnianym błędem jest brak przygotowania do takich negocjacji zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Brak przygotowania może się objawiać zarówno brakiem zrozumienia istoty negocjacji płacowych, jak również nie zebranie informacji o pracowniku lub pracodawcy przez strony.

  Zawsze negocjuj na negocjacjach

  Jeżeli ktoś zaprasza cię do negocjacji, to z pewnością jest do nich zdolny i oczekuje twojego zaangażowania. Nie można odrzucać negocjacji – negocjować można zawsze do “końca swojego życia” i nawet trzeba.Negocjacje wymagają dużej elastyczności, zdolność szybkiego i konsekwentnego myślenia, jak również systematycznego treningu – nikt się nie rodzi negocjatorem – negocjatorem można się stać.

  Ucz się jak negocjować płacę

  Staraj się systematycznie czytać różnego rodzaju artykuł na temat negocjowania płacy i ucz się na czym polega specyfika negocjacji płacowych. Poszukaj w internecie książek i artykułów na temat negocjowania pensji. Porozmawiaj z przyjaciółmi i znajomymi, co według nich przynosi efekty w negocjacjach, jeżeli znasz kogoś kto jest pracodawcą zapytaj go, jakiego rodzaju ludzi poszukuje z jakimi kompetencjami.

  Poznaj siebie i pracodawcę

  Nie wynegocjujesz niczego wartościowego, jeżeli nie poznasz siebie i pracodawcy. Zanim rozpoczniesz negocjacje zawsze przygotuj się do nich to da ci znaczącą przewagę. Oceń swoją wartość przez pryzmat kompetencji i cech osobowych. Policz ile chcesz zarabiać i jaką minimalną pensję możesz zaakceptować. Przedział pomiędzy wartością minimalną i maksymalna wyznaczona przez ciebie stanie się w trakcie negocjacji obszarem możliwego porozumienia. Staraj się dowiedzieć w trackie negocjacji, jak jest obszar możliwego porozumienia twojego pracodawcy.

  Pamiętaj, że jeżeli w trakcje negocjacji wasza komunikacja oczekiwań będzie poprawna, a wasze obszary możliwego porozumienia pokryją się to zawsze dojdzie do porozumienia i dlatego tak ważne jest poprawne określenie własnego obszar możliwego porozumienia.

  Nie podawaj swoich oczekiwań płacowych pierwszy

  Pamiętaj, że nie możesz określić swoich oczekiwań płacowych zanim nie przeprowadzisz analizy propozycji pracodawcy. Staraj się odwrócić pytanie odnośnie twoich oczekiwań płacowych, zamieniając je na twoje pytanienp. jaki budżet został przewidziane na moje wynagrodzenie, jakie dodatkowe świadczenia mogę otrzymać, jaki poziom dyspozycyjności jest ode mnie oczekiwany – wykorzystaj to pierwsze pytanie ze strony pracodawcy dla pozyskania informacji, staraj się nie odkrywać “kart” – cierpliwi zostaną nagrodzeni wyższym wynagrodzeniem lub dowiedzą się, że propozycja pracodawcy jest dla nich nieodpowiednia. Jeżeli potencjalny pracodawca będzie się starał zmusić cię do odpowiedzi postaraj się odpowiedzieć w sposób trochę mało precyzyjny np. “20% powyżej średnie”, “w okolicach dziesięciu”.

  Jeżeli będziesz już przekonany o tym na czym będzie polegała twoja praca i jesteś nią zainteresowany podaj swoje oczekiwania płacowe w sposób mniej przybliżony i zapytaj, czy twoja propozycja odpowiada pracodawcy. Nie podawaj swoich oczekiwań płacowy, jeżeli nie jesteś zainteresowany pracą – rozmowy rekrutacji nie powinny być miejsce ankietowania potencjalnych pracowników w zakresie oczekiwań płacowych.

  Bądź uczciwy

  Nigdy nie próbuj oszukiwać swojego przyszłego pracodawcę i nie myl się, ponieważ pracodawca nie jest zainteresowany zatrudnianiem oszustów lub osób sprawiających takie wrażenie, jeżeli się pomylisz staraj się sprostować swój błąd, wyjaśnij dlaczego nastąpiła pomyłka – zwykle przyczyną jest brak przygotowania i wysoki poziom stresu.

  Oferuj swoje usługi wielu firmom jednocześnie

  Nie wysyłaj swoje oferty tylko do jednej firmy, ponieważ zabijesz tym możliwość konkurowania pomiędzy pracodawcami, a tym samym będzie miał trudniejszą sytuację negocjacyjną, jak również mniejsze szanse na dobre wynagrodzenie. Jeżeli będzie komunikował się z wieloma firmami, może się zdarzyć, że uda ci się jednocześnie negocjować z kilkoma firmami, wtedy będzie mógł zachęcić pracodawców do licytowania się o twoją osobę. W takim przypadku przedstaw każdemu z pracodawców kontrpropozycję konkurencji dla uzyskania lepszych warunków płacowych – pamiętaj, że “pieniądze to nie wszystko” wybierz rozsądnie i postępuj taktownie wobec potencjalnych pracodawców. Jeżeli pracodawcy się nie znają i nie ma pomiędzy nimi zmowy, to zaproponują tobie lepsze wynagrodzenie.

  Zapytaj przyjaciół i znajomych ile zarabiają

  Przed negocjacjami płacowymi dowiedz się od przyjaciół i znajomych ile zarabiają na podobnych stanowiskach. Zrób sam ankietę płacową i określ jaki jest przedział wynagrodzeń na stanowisku pracy, którego poszukujesz. Zapytaj, czy jak zaproponujesz pewną wysokość pensji to pasuje ona do stanowiska pracy.

  Bądź otwarty na zewnętrzne szanse i możliwości

  Jeżeli pracujesz przez długi czas w tej samej firmie, musisz sobie zdać sobie sprawę, że nie podwyższysz swojego wynagrodzenia więcej niż o kilka procent. Pracodawcy zwykle nie podwyższają wynagrodzenia więcej niż ponad ustalone standardy dla dane stanowiska pracy. Znacznie większe podwyżkę otrzymasz zmieniając rodzaj pracy i firmy. Cały czas musisz śledzić rynek pracy i zwracać uwagę na na zmiany i pojawiające się szanse awansu – nie licz na awans w firmie, pewnie on nie nastąpi, jeżeli nie będziesz miał konkurencyjnych propozycji lub nie dostosujesz się do rynku.

  Przeanalizuj wszystkie scenariusz negocjacyjne

  Negocjacje wymagają elastyczność i szybkości myślenia, jedna z metody osiągnięcia takiego stanu jest analiza sytuacji. Jeżeli chcesz być elastyczny to przeanalizuj wszystkie możliwych scenariusz negocjacyjnych, podejdź do tego kreatywnie nie zakładaj, że pewne sytuację potoczą się zawsze szablonowo, bądź obiektywny nie zakładaj z góry sukcesu i porażki. Postaraj się porozmawiać z przyjaciółmi i znajomymi, jak mogą się potoczyćnegocjacje. Jeżeli dobrze przeanalizujesz wszystkie scenariusz nic cię nie zaskoczy na negocjacjach i będziesz miał duże szanse na przejęcie inicjatywy w negocjacjach.

  Nastaw się w negocjacjach na współpracę

  Jeżeli znajdzie dobrze płatną pracę w innej firmie i nie chcesz odchodzić z firm w której pracujesz, porozmawiaj ze swoim szefem i zachowaj się taktownie. Nie staraj się stawiać swojego szefa “pod ścianą” przedstawiając ultimatum “jeżeli nie zaproponujesz mi podwyżki, odejdę”, przedstaw sprawę w sposób stanowczy, ale skłaniający do współpracy “mam inna ofertę pracy, ale chce zostać i nadal pracować w tej firmie, bo to lubię – czy możesz zaproponować odpowiednią podwyżkę?”.

You must be logged in to post a comment.